Zapewnienie pomieszczenia socjalnego pracownikom to obowiązek, a jego wielkość i sposób wyposażenia zależą od wielkości i specyfiki firmy. Warto jednak zadbać o to, by było nie tylko funkcjonalne i spełniające normy, ale także przytulne.
Pomieszczenie socjalne w biurze – nie tylko jadalnia
W biurze, niezależnie czy zatrudniającym kilka, czy kilkaset osób, takie pomieszczenie jest szczególnie ważne. Potrzeba jest nie tylko stołówka, która pozwoli zregenerować siły, ale przede wszystkim miejsce, które pozwoli odpocząć psychicznie. Wręcz wskazane jest miejsce, gdzie można oddać się plotkom – nie tym obmawiającymi osoby, ale dotyczącym tego, co dzieje się w firmie. Nie od dziś wiadomo, że często najważniejsze sprawy załatwia się tak naprawdę podczas przerwy. Zwłaszcza na różnego rodzaju spotkaniach, konferencjach i debatach. Warto więc zadbać o przytulną przestrzeń, która pozwoli się odprężyć i poczuć swobodnie.
Jak urządzić pokój socjalny?
Jeżeli praca odbywa się przy biurku, to zazwyczaj otoczenie jest neutralne, nierozpraszające uwagi. W przypadku kontaktów z klientami np. w instytucjach finansowych wręcz powinno być ono odrobinę bezosobowe, urządzone prosto, w budzących zaufanie barwach. Warto więc zadbać o to, aby pokój socjalny wyglądał nieco inaczej. Swobodny, nieco bardziej kreatywny styl wnętrza pozwoli pracownikom odpocząć od wrażenia, że są trybikami machiny. Np. wzorzyste panele tapicerowane na ścianie będą świetną dekoracją, wciąż zachowującą w pewien sposób biurowy charakter, ale nadającą wnętrzu przytulność. W biurze zazwyczaj rzeczy osobiste i okrycia wierzchnie pracownicy trzymają przy swoich stanowiskach pracy, nie ma więc potrzeby montowania szafek na ubrania. Pokój socjalny jest miejscem, gdzie można napić się kawy, zjeść przyniesiony z domu lub kupiony obiad, porozmawiać z innymi. Jeżeli dostępna przestrzeń na to pozwala, warto oprócz stołów i krzeseł do jedzenia umieścić w takim pokoju również kanapę, gdzie można chwilę wypocząć, jednocześnie wymieniając się opiniami zupełnie na luzie.
Chill-room, czyli miejsce na wypoczynek
Coraz popularniejsze w miejscach pracy jest urządzanie tak zwanych chill-roomów – miejsc służących typowo wyciszeniu się i relaksowi. Częściowo taką rolę pełni tradycyjny pokój socjalny, a z kolei w dodatkowej przestrzeni wypoczynkowej zapewnia się dostęp do napojów i przekąsek. Ich role są jednak odmienne. W firmach, które chcą uchodzić za atrakcyjnych pracodawców, chill-room staje się powoli standardem. Wiąże się to w pewien sposób z elastyczniejszym czasem pracy, gdy pracownicy przychodzą niekoniecznie wyłącznie na jedną godzinę, ale w pewnym oknie godzinowym i mogą dowolnie zarządzać swoimi przerwami. Udowodniono, że wpływa to pozytywnie na wydajność, gdy pracownicy mogą się odprężyć, pobawić, a nawet zdrzemnąć. Jak urządzić chill-room? Zależy do od dostępnego budżetu, warto jednak zapytać też w ankiecie samych zainteresowanych? Leżanki, ping-pong, minisiłownia, konsole do gier – to wszystko będzie tam mile widziane. Aby zapewnić wygłuszenie, warto zamontować na ścianach panele tapicerowane. Przy okazji szeroki wybór materiałów i kolorów pozwoli urządzić pomieszczenie stylowo i niebanalnie.